-->
Planowanie i prowadzenie scentralizowanej obsługi finansowo-księgowej w oparciu o jednostkowe budżety szkół i przedszkola w tym:
1) Prowadzenie ewidencji zmian budżetu obsługiwanych jednostek oświatowych w zakresie dochodów i wydatków, zgodnie z uchwałami Rady Gminy oraz zarządzeniami Burmistrza Miasta i Gminy.
2) Sprawdzanie wydatków pod względem zgodności z planem finansowym i zamieszczanie odpowiedniej adnotacji na dokumentach oraz przygotowywanie zmian w budżecie.
3) Dokonywanie wstępnej kontroli zgodności operacji finansowych z planem finansowym szkoły, stałe kontrolowanie stopnia realizacji planu, zaangażowania wydatków, zagrożeń przekroczenia lub niewykonania planu, a także zapewnienie terminowego rozliczania należności i zobowiązań.
4) Przekazywanie stałej informacji dla dyrektorów obsługiwanych jednostek o stanie realizacji planów finansowych, współpraca z Dyrektorami placówek oświatowych przy sporządzaniu planów finansowych na dany rok budżetowy .
5) Rozliczanie dotacji dla szkół i przedszkoli, stypendiów oraz prowadzenie rozliczeń z innymi gminami kosztów wychowania przedszkolnego za uczniów spoza terenu gminy.
6) Prowadzenie ewidencji księgowej środków trwałych, pozostałych środków trwałych
i wartości niematerialnych i prawnych, rozliczanie inwentaryzacji składników majątkowych oraz sporządzanie sprawozdań o ruchu środków trwałych obsługiwanych jednostek oświatowych, koordynowanie czynności inwentaryzacyjnych składników majątkowych szkół i przedszkoli.
7) Nadzorowanie i prowadzenie rozliczeń w zakresie kontroli wpłat za żywienie i opłaty stałe w szkołach i w placówkach przedszkolnych.
8) Nadzorowanie obsługi finansowo-księgowej funduszu zdrowotnego i ZFŚS dotyczącego pożyczek mieszkaniowych.
9) Opracowywanie projektów przepisów wewnętrznych dotyczących prowadzenia rachunkowości.
10) Gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych w sposób zabezpieczający je przed niedozwolonymi zmianami, nieupoważnionym rozpowszechnianiem, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
11) Prowadzenie ewidencji księgowej wydatków strukturalnych jednostek oświatowych.
12) Sporządzenie rocznych informacji podatkowych do udzielonej pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym.
13) Sporządzanie sprawozdań, analiz, informacji i zestawień niezbędnych do sprawozdań z wykonania budżetu i projektowania budżetu.
14) Obsługa finansowo-księgowa Liceum Ogólnokształcącego w Glinojecku: prowadzenie ksiąg rachunkowych, ewidencja dochodów i wydatków.
15) Przekazywanie do archiwum zakładowego posiadanych dokumentów, dowodów księgowych a także teczek prowadzonych spraw - w terminach i w sposób przewidziany przepisami ogólnymi i wewnętrznymi.
16) Sporządzanie informacji, deklaracji i sprawozdań z zakresu wykonywanych czynności.
1) Przygotowywanie projektów uchwał w sprawie podatków i opłat lokalnych, w sprawie ustalania inkasa, inkasentów i wysokości ich wynagrodzenia.
2) Dokonywanie wymiaru podatków i opłat lokalnych w oparciu o aktualne przepisy
i uchwały Rady.
3) Zakładanie i prowadzenie obowiązujących rejestrów wymiarowych, rejestrów przypisów i odpisów, rejestrów podań i odwołań w sprawach podatkowych od osób fizycznych i prawnych.
4) Prowadzenie ewidencji podatników i bieżąca aktualizacja danych.
5) Przyjmowanie deklaracji podatkowych, analiza i kontrola ich prawidłowości.
6) Pomoc przy rozliczaniu sołtysów i inkasentów z zainkasowanych należności podatkowych.
7) Bieżące dokonywanie przypisów i odpisów w rejestrze zobowiązania pieniężnego oraz ich uzgadnianie z księgowością podatkową.
8) Terminowe wyliczanie skutków finansowych z tytułu udzielonych ulg ustawowych, zaniechań poboru podatków oraz skutków obniżenia maksymalnych stawek podatków przez Radę Miejską w zakresie: podatku rolnego, podatku leśnego, podatku od nieruchomości oraz prowadzenie ewidencji w zakresie skutków finansowych.
9) Terminowe rozpatrywanie wniosków o umorzenie, odroczenie, rozłożeń na raty, zaniechanie poboru zobowiązania pieniężnego oraz podatków i opłat lokalnych oraz prowadzenie ewidencji podań w sprawach ulg, odroczeń, umorzeń oraz rozłożenia na raty
10) Przygotowywanie decyzji w sprawach podatkowych, w tym w zakresie stosowania ulg, umorzeń, odroczenia terminów płatności podatków ( w tym w zakresie pomocy publicznej i de minimis oraz przyznawanych na podstawie ustawy o podatku rolnym).
11) Sporządzanie i przekazywanie z wykorzystaniem aplikacji SHRIMP, sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej, albo informacji o nie udzieleniu takiej pomocy w danym okresie sprawozdawczym
12) Wydawanie zaświadczeń o stanie majątkowym oraz wszelkich zaświadczeń w zakresie podatków.
13) Bieżąca analiza zaległości i terminowe podejmowanie czynności egzekucyjnych w przypadku nieuregulowania w terminie dochodów budżetu gminy z tytułu podatków i opłat lokalnych egzekucyjnych, wystawianie upomnień i tytułów wykonawczych, przygotowanie dokumentacji do wpisów na hipoteki.
14) Prowadzenie bieżącej korespondencji z KRUS.
15) Prowadzenie postępowań w sprawach podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego w produkcji rolnej oraz terminowe i rzetelne prowadzenie sprawozdawczości dotyczącej zwrotu podatku akcyzowego.
16) Przekazywanie do archiwum zakładowego posiadanych dokumentów, dowodów księgowych a także teczek prowadzonych spraw- w terminach i w sposób przewidziany przepisami ogólnymi i wewnętrznymi
17) Sporządzanie informacji, deklaracji i sprawozdań z zakresu wykonywanych czynności
1) Prowadzenie ewidencji księgowej wpłat podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości, podatku od środków transportowych – księgowanie wpłat na poszczególnych kontach indywidualnych podatników, miesięczne uzgadnianie wpływów.
2) Prowadzenie ewidencji księgowej opłat za zagospodarowanie odpadami komunalnymi – księgowanie wpłat na poszczególnych kontach indywidualnych podatników, miesięczne uzgadnianie wpływów.
3) Księgowanie opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów.
4) Miesięczne uzgodnienie z pracownikiem ds. księgowości budżetowej wpływów z tytułu podatków i opłat.
5) Kontrola kont księgowych oraz uzgadnianie sald.
6) Sporządzanie i przekazywanie informacji o należnych dochodach z tytułu podatku rolnego na rzecz Izby Rolniczej, naliczanie i odprowadzanie wpłat na rzecz Izby Rolniczej .
7) Prowadzenie postępowań w/s określenia wysokości nadpłat z tytułu podatków lokalnych, przygotowywanie decyzji stwierdzających nadpłatę, zwrot i rozliczanie nadpłat.
8) Dokonywanie kwartalnych przypisów odsetek od zaległości.
9) Dokonywanie rozliczeń i kontroli rachunkowej inkasentów w zakresie inkasa podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego od osób fizycznych oraz opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
10) Obliczanie wynagrodzenia – prowizji sołtysom za inkaso zobowiązań pieniężnych
i sporządzanie list.
11) Wydawanie zaświadczeń o nie zaleganiu w podatkach i opłatach lokalnych.
12) Sporządzanie informacji, deklaracji i sprawozdań z zakresu wykonywanych czynności.
13) Prowadzenie postępowań w sprawach podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego w produkcji rolnej oraz terminowe i rzetelne prowadzenie sprawozdawczości dotyczącej zwrotu podatku akcyzowego.
14) Księgowanie opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów.
15) Sporządzanie informacji, deklaracji i sprawozdań z zakresu wykonywanych czynności.
16) Przekazywanie do archiwum zakładowego posiadanych dokumentów, dowodów księgowych a także teczek prowadzonych spraw- w terminach i w sposób przewidziany przepisami ogólnymi i wewnętrznymi
1) Ewidencja syntetyczna dochodów i wydatków budżetu obsługiwanych jednostek oświatowych.
2) Dekretowanie dokumentów księgowych zgodnie z obowiązującą klasyfikacją budżetową oraz zakładowym planem kont.
3) Prowadzenie urządzeń księgowych zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz zakładowym planem kont.
4) Sprawdzanie dowodów księgowych pod względem formalnym, rachunkowym
5) Sporządzanie zestawień obrotów i sald oraz co miesięczna analiza i kontrola kont analitycznych
6) Merytoryczna i finansowa kontrola wyciągów bankowych z rachunków obsługiwanych jednostek oświatowych.
7) Prowadzenie ewidencji zaangażowania wydatków budżetowych
8) Prowadzenie wyodrębnionej ewidencji wydatków ze środków pochodzących z budżetu UE oraz innych dotacji podlegających rozliczeniu
9) Sporządzanie zestawień obrotów i sald, analiza i kontrola kont rozrachunkowych, przeprowadzanie weryfikacji kont księgowych, wyjaśnienie powstałych różnic, inwentaryzacja roczna tych kont
10) Terminowe przygotowywanie przelewów w zakresie faktur, rachunków, list wypłat i innych dokumentów na podstawie zatwierdzonych do wypłaty dowodów.
11) Sporządzanie sprawozdań budżetowych, sprawozdań w zakresie operacji finansowych oraz sprawozdań finansowych obsługiwanych jednostek oświatowych, w terminach i zakresie ustalonym przez Ministra Finansów, za pomocą systemu SIO Bestia.
12) Prowadzenie klasyfikacji i ewidencji wydatków strukturalnych i sporządzanie sprawozdań.
13) Sporządzanie deklaracji, naliczanie i terminowe odprowadzanie składek na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w okresach występowania.
14) Dokonywanie innych potrąceń z wynagrodzeń, współpraca z komornikami i sądami w zakresie dotyczącym zajęcia wynagrodzeń.
15) Sporządzanie wniosków o refundację części wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych.
16) Prowadzenie księgowych urządzeń analitycznych do rachunku wyodrębnionego „Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oraz obsługa finansowo-księgowej funduszu zdrowotnego i ZFŚS dotyczącego pożyczek mieszkaniowych.
17) Rozliczanie i zatwierdzanie delegacji służbowych pod względem merytorycznym
i formalno-rachunkowym.
18) Dekretowanie i ewidencja księgowa deklaracji VAT z zastosowaniem klasyfikacji budżetowej.
19) Comiesięczne rozliczanie podatku VAT, sporządzanie deklaracji podatkowej oraz pilnowanie terminowości składania deklaracji i płatności podatku VAT w Urzędzie Skarbowym.
20) Współpraca z Urzędem Skarbowym w zakresie rozliczeń podatku VAT.
21) Wyliczanie i sporządzanie sprawozdań z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.
22) Sporządzanie sprawozdań, analiz, informacji i zestawień niezbędnych do projektowania budżetu.
23) Sporządzanie informacji, deklaracji i sprawozdań z zakresu wykonywanych czynności.
1) Prowadzenie rachuby wynagrodzeń pracowników Urzędu Gminy, pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Glinojecku i Miejsko-Gminnej Biblioteki w Glinojecku, pracowników interwencyjnych, osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych w tym:
a) naliczanie wynagrodzeń, ekwiwalentów, naliczanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego, zasiłków chorobowych oraz innych należności, sporządzanie list płac oraz przygotowywanie przelewów w/z płac, prowadzenie ewidencji wynagrodzeń, zasiłków chorobowych i innych z ZUS w programie zatwierdzonym do stosowania w urzędzie, sporządzanie dokumentów związanych z przejściem pracownika na rentę lub emeryturę,
b) naliczanie i terminowe odprowadzanie do Urzędu Skarbowego podatków od wypłaconych wynagrodzeń, sporządzanie deklaracji podatkowych, rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych,
c) zgłoszenia i wyrejestrowania do ZUS pracowników oraz osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych,
d) naliczanie i terminowe odprowadzanie do ZUS składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy,
e) sporządzanie deklaracji, naliczanie i terminowe odprowadzania składek na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w okresach występowania,
f) dokonywanie innych potrąceń z wynagrodzeń, współpraca z komornikami i sądami w zakresie dotyczącym zajęcia wynagrodzeń,
g) sporządzanie dokumentów rozliczeniowych oraz korekt dokumentów do ZUS, sporządzanie raportów ZUS RMUA,
h) przygotowywanie zaświadczeń o zarobkach, zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, zaświadczeń ZUS Z-3,
i) sporządzanie wniosków o refundację części wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych,
j) sporządzanie rocznych informacji podatkowych oraz rozliczenia roczne pracowników do Urzędu Skarbowego,
k) załatwianie innych spraw z zakresu płac i ubezpieczeń społecznych pracowników, zleconych przez Skarbnika Gminy.
2) Prowadzenie ewidencji i księgowości jednostek kultury, dekretowanie dokumentów księgowych zgodnie z obowiązującym zakładowym planem kont.
3) Sporządzanie zestawień obrotów i sald, analiza i kontrola kont rozrachunkowych, przeprowadzanie weryfikacji kont księgowych, wyjaśnienie powstałych różnic, inwentaryzacja roczna tych kont
4) Dokonywanie wstępnej kontroli kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych oraz ich zgodności z planem finansowym
5) Obsługa wypłat diet Radnych, Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących Rady Gminy i sołtysów.
6) Rozliczanie ryczałtów pracowników korzystających z samochodów prywatnych do celów służbowych oraz sporządzenie list do wypłaty.
7) Wypłata i rozliczanie zaliczek bankowych pracowników.
8) Sporządzanie przelewów bankowych wydatków urzędu na podstawie zatwierdzonychi opisanych dokumentów księgowych.
9) Sporządzanie sprawozdań, analiz, informacji i zestawień niezbędnych do projektowania budżetu oraz wynikających z zakresu obowiązków na stanowisku.
10) Przekazywanie do archiwum zakładowego posiadanych dokumentów, dowodów księgowych a także teczek prowadzonych spraw- w terminach i w sposób przewidziany przepisami ogólnymi i wewnętrznymi.
11) Sporządzanie informacji, deklaracji i sprawozdań z zakresu wykonywanych czynności.
1) Ewidencja syntetyczna i analityczna oraz prowadzenie księgowości i windykacji dochodów z tytułu:
a) dochody z najmu i dzierżawy składników majątkowych gminy
b) czynsze mieszkaniowe i za lokale użytkowe
c) opłata za użytkowanie wieczyste
d) wpływy ze sprzedaży mienia
e) inne dochody gminy, które podlegają ewidencji i rozliczeniu podatku VAT
f) zajęcie pasa drogowego,
g) opłata planistyczna.
2) Przygotowywanie danych do sprawozdań w zakresie ewidencjonowanych dochodów oraz porównywanie i kontrolowanie ich realizacji w budżecie.
3) Sporządzanie zestawień obrotów i sald, analiza i kontrola kont rozrachunkowych, przeprowadzanie weryfikacji kont księgowych, wyjaśnienie powstałych różnic, inwentaryzacja roczna tych kont.
4) Prowadzenie rejestrów zakupów i sprzedaży towarów i usług objętych ustawą o podatku VAT.
5) Terminowe wystawianie faktur VAT z tytułu dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z ustawą o podatku VAT.
6) Systematyczna kontrola wpływu dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w celu terminowego wystawienia faktury VAT.
7) Dekretowanie i ewidencja księgowa deklaracji VAT z zastosowaniem klasyfikacji budżetowej.
8) Comiesięczne rozliczanie podatku VAT, sporządzanie deklaracji podatkowej zbiorczej oraz pilnowanie terminowości składania deklaracji i płatności podatku VAT w Urzędzie Skarbowym, współpraca z Urzędem Skarbowym w zakresie rozliczeń podatku VAT.
9) Rozliczanie dotacji celowych udzielanych z budżetu gminy na zadania bieżące.
10) Prowadzenie ewidencji i księgowości w zakresie dochodów budżetu państwa realizowanych przez Gminę.
11) Prowadzenie rozliczeń Towarzystwem Budownictwa Społecznego w Glinojecku wynikającym z zawartych umów o zarządzaniu i administrowaniu nieruchomościami komunalnymi.
12) Prowadzenie ewidencji druków ścisłego zarachowania – czeków gotówkowych, druki opłaty targowej.
13) Prowadzenie spraw związanych z ubezpieczeniem mienia gminy.
14) Przekazywanie do archiwum zakładowego posiadanych dokumentów, dowodów księgowych, a także teczek prowadzonych spraw - w terminach i w sposób przewidziany przepisami ogólnymi i wewnętrznymi.
15) Sporządzanie informacji, deklaracji i sprawozdań z zakresu wykonywanych czynności.
Osoba wytwarzająca informację: | Lewandowski Tomasz |
Data wytworzenia informacji: | 14-01-2019 |
Osoba wprowadzająca informację: | Lewandowski Tomasz |
Data wprowadzenia informacji: | 10-04-2019 |